backGoBase.org home | prev | index | next
Go, an addictive game Copyright © 1994-2024 GoBase
Poland  informacje ogólne | zasady go  United Kingdom Spain Catalunya France pt Italy gr tr Romania ru Norway bg Germany The Netherlands
Wszystkie zasady na jednej stronie

Podsumowanie wszystkich zasad, wygodne do korzystania lub do wydruku.

advertisements

Mahjong Solitaire:
Free Online Mahjongg Games Kostenlos Mahjong Spielen Gratis Mahjong Spellen

GameTop.com

Plansza do Go
/studying/rules/.img/7x7.gif W Go gra się na kwadratowej planszy, składającej się z pewnej liczby przecinających się linii. Typowe rozmiary plansz to 9x9, 13x13 lub 19x19. Ten ostatni jest oficjalnym rozmiarem turniejowym. Aby przedstawić ci zasady gry, będziemy używać planszy o rozmiarze 7x7, będzie to najwygodniejsze do tego celu. Grę zaczyna się na pustej planszy (ale zobacz także sekcję handicap). Ciemne pole w środku planszy pomaga w orientacji, a także używane jest jako wskaźnik (jeszcze raz: zobacz także sekcję handicap).
Dozwolone ruchy
/studying/rules/.img/inturn.gif Ruch w Go jest wykonywany na przecięciach linii. Jest tak w odróżnieniu od gier, do jakich możesz być przyzwyczajony, jak np. szachy. Na rysunku pokazane są pierwsze cztery ruchy gry instruktażowej. Są one ponumerowane tak, aby ukazać kolejność ich wykonywania. Tak jest, w Go gracz z czarnymi kamieniami zaczyna pierwszy! Innym prawidłowym ruchem, trudnym do pokazania na rysunku, jest pass. Gdy obaj gracze spasują, gra jest skończona.
Zabijanie kamieni
/studying/rules/.img/capture.gif
Rys 1-1: Czarny gra w 1
/studying/rules/.img/aftercap.gif
Rys 1-2: i zabija jeden kamień
/studying/rules/.img/thecap.gif
Rys 1-3: Zabijanie jednego kamienia...
W czasie gry jeden lub więcej kamieni może być zabitych (przejętych) poprzez całkowite ich otoczenie, czyli poprzez wypełnienie wszystkich pustych miejsc naokoło nich. Oto dwa przykłady: na lewo zabicie jednego kamienia, na prawo trzech. Gdy czarny zagra w 1, zdejmuje zabite białe kamienie z planszy, co prowadzi do sytuacji na diagramie 2. /studying/rules/.img/capture3.gif
Rys 2-1: Czarny gra w 1
/studying/rules/.img/aftercap3.gif
Rys 2-2: i zabija trzy kamienie!
/studying/rules/.img/thecap3.gif
Rys 2-3: Zabijanie trzech kamieni...

Uwaga 1: Oczywiście bycie zabitym jest zazwyczaj niekorzystne. Jest jednak wiele sytuacji, w których gracz może poświęcić jeden lub więcej kamieni po to, aby zyskać przewagę w innym miejscu.

Cel gry
/studying/rules/.img/endgame.gif Celem Go jest zdobycie większej części planszy niż przeciwnik. Zdobyte terytorium składa sie z kamieni będących na planszy oraz z takich, które można bezpiecznie na niej umieścić, np. wewnątrz swojego terytorium. Rysunek pokazuje końcowy stan gry. Punktacja dla niej wyglada tak: czarny ma 11 kamieni na planszy i mógłby dodać jeszcze 16 wewnątrz swojego terytorium, biały ma 11 kamieni na planszy i mógłby dodać jeszcze 11 wewnątrz swojego terytorium, a więc wynik to: 11+16 - 11+11 = 5 punktów dla czarnego. Czarny wygrał tę grę.
Komi
/studying/rules/.img/endgame.gif Mógłbyś argumentować, iż wygrana czarnego w grze instruktażowej nie jest sprawiedliwa, ponieważ miał on przewagę pierwszego ruchu. I masz rację. Dlatego biały gracz otrzymuje rekompensatę za to, że wykonuje ruch jako drugi. Ta rekompensata jest nazywana komi (z japońskiego).
Istotny jest fakt, że komi rzadko zależy od wielkości planszy. Według japońskich profesjonalnych graczy Go, komi powinno wynosić 5½ dla plansz o rozmiarach 9x9, 13x13 i 19x19. W grze instruktażowej graliśmy na planszy 7x7. Załóżmy, że komi wynosiłoby 5½, wtedy biały wygrałby tę grę o ½ punktu, najmniejszą możliwą różnicę.

Uwaga 1: Wysokość komi może być różna w różnych krajach. Może być różna nawet w poszczególnych turniejach. Wysokość komi zależy tak naprawdę od organizatorów.

Uwaga 2: Fakt, że komi nie jest całkowite (zawiera 5½ punktu) zapewnia, że gra nie może zakończyć sie remisem.

Reguła ko
/studying/rules/.img/ko.gif
Rys 1: Czarny ma ruch...
/studying/rules/.img/ko1.gif
Rys 2: Jeśli zdecyduje się zabić jeden biały kamień...
/studying/rules/.img/afterko1.gif
Rys 3: Spowoduje to taką sytuację...
Ale teraz jest ruch białego... /studying/rules/.img/ko2.gif
Rys 4: Biały również może zdecydować się zabić czarny kamień...
/studying/rules/.img/afterko2.gif
Rys 5: Prowadząc znów do sytuacji z rys. 1...
/studying/rules/.img/theko.gif
Rys 6: I tak bez końca...
Łatwo to zauważyć: ten proces mógły powtarzać się nieskończenie długo. Aby temu zapobiec, instnieje specjalna reguła: reguła ko (z japońskiego). Uniemożliwia ona powtarzanie tego samego stanu planszy.

Uwaga 1: W powyższej sekwencji ruch białego w 2 jest zabroniony jako konsekwencja reguły ko.

Handicap
Jedną z (wielu) miłych cech Go jest fakt, że nie potrzebujesz przeciwnika o równych umiejętnościach, aby rozegrać ekscytującą grę. Gra w Go umożliwia wyrównanie szans obu graczy, poprzez umieszczenie kilku kamieni na planszy przed rozpoczęciem gry. Im większa różnica w sile obu graczy, tym więcej kamieni należy umieścić. /studying/rules/.img/handicap3.gif
/studying/rules/.img/handicap9.gif Te kamienie są zwykle nazywane kamieniami handicapowymi (handicapami). Handicapy umieszczane są zazwyczaj na przeznaczonych do tego polach, oznaczonych ciemnymi kropkami na planszy.
Oto dwa przykłady: trzy- i dziewięciohandicapowej gry. Ta druga ilość jest zazwyczaj uznawana za maksimum dla planszy 19x19 i jest raczej (jak widać na rysunku) przesadzona dla planszy 7x7.

home | prev | index | next

home > zasady go > wszystkie zasady na jednej stronie

Feedback: editor@gobase.org